Material Detail

Paying for Your Wheels

Paying for Your Wheels

This math lesson from Illuminations introduces students to the various costs associated with owning a car. The material uses proportion to calculate distance and miles per gallon, as well as analyzing data using a graphing utility, determining a curve of best fit and extrapolating data. Questions for students are also included. The material is appropriate for grades 9-13 and should require 1 class period to complete.... Show More

Quality

  • User Rating
  • Comments
  • Learning Exercises
  • Bookmark Collections
  • Course ePortfolios
  • Accessibility Info

More about this material

Comments

Log in to participate in the discussions or sign up if you are not already a MERLOT member.